Oare Sunt un Porc?

Troaca Comunitara

No menu assigned!

18 litri de sange

18 litri de sange

18 litri de sange am reusit sa donam prin campania noastra #VINpentrusange derulata in august 2015. Este o cantitate impresionanta avand in vedere ca este prima campanie de gen a comunitatii “Oare sunt un porc?” si bineinteles, nu ultima. Intentia noastra este de a derula campania pe durata a 30 de zile la fiecare 6 luni. 

De unde a plecat ideea unei campanii de donare de sange? De la discutia mea cu Marian Ciufu care doneaza frecvent sange lucru pe care-l faceam si eu inainte de a avea o problema de sanatate care m-a plasat in zona neeligibila, ca donator. Ideea ne-a venit firesc, fara vreun efort special. Ne-am gandit ca ar fi un exercitiu interesant de responsabilizare a membrilor comunitatii noastre si un exemplu care  ar putea motiva si alte grupari sociale online sau offline sa o faca.

Ne-am mai gandit cum am putea sa ii motivam suplimentar pe membrii comunitatii pentru a face efortul deplasarii si suportarea disconfortului acelor trusei de recoltare. Am observat ca toate campaniile sunt facute la nivel conceptual, “o picatura de viata”, “doneaza viata donand sange”, “magia unei picaturi de sange”, “sange din Sibiu pentru spitale din Tg Mures” etc. Nu am gasit o motivare materiala decat la povestea cu festivalul Untold de la Cluj prin care donatorilor si le oferea un bilet de acces gratuit ca si compensatie pentru oferirea celor 450 ml din propriul sange. Mi s-a parut mult mai interesant decat campaniile lacrimogene care ofereau povesti frumoase cu scopul de a determina lumea sa faca efortul efectiv de a dona. Ganditi-va numai ce inseamna sa donezi: sa te trezesti dis de dimineata, sa nu bei cafea, sa te duci la CTSB sau unde se mai poate dona, ajuns acolo nu gasesti loc de parcare, normal te enervezi, procesarea se face fara greseala totul este foarte bine organizat in schimb se formeaza mici cozi pe la usile incaperilor unde se doneaza, cozi la care pierzi cel putin o jumatate de ora. Toata tarasenia iti mananca cel putin doua ore din timpul tau chestie care te face sa intarzii la birou. Toate aceste lucruri nu sunt luate in calcul de nimeni cand se fac campaniile de donare de sange si se mai intreaba de ce lumea nu doneaza.

In fine, ideea noastra a fost de a recompensa fiecare membru OSP care doneaza sange in timpul campaniei cu o sticla de vin rosu. Initial ne-am facut calculul sa punem mana de la mana si sa cumparam un stoc de 20-30 de sticle de vin rosu pe care sa-l oferim celor care se implica in campanie si doneaza. Atunci a intevenit Radu Ramniceanu, un alt fruntas OSPist, care s-a oferit sa vorbeasca cu prietenul sau Ghenadie, unul din actionarii Podgoriei de la Aliman care produce vinul rosu Alira Tribun in vederea unei colaborari intre comunitatea noastra si ei, adica noi sa dam donatorii si ei sa dea vinul rosu. S-a vorbit cu cei de la Alira si am ajuns sa ma  intalnesc cu Alexandra Hash, marketingul lor, care a fost foarte incantata de propunerea mea de colaborare. Am stabilit conditiile colaborarii noastre, i-am expus mecanismul pe care l-am imaginat prin care urma sa avem o evidenta clara a donatorilor si am dat drumul pe 3 august la campanie.

Procesul de votare in OSP pentru numele campaniei cu donare de sange

Procesul de votare in OSP de alegere a  numelui campaniei pentru donare de sange

Campania a fost comunicata printr-un eveniment facut pe facebook catre membrii comunitatii “Oare sunt un porc?” sub sloganul “VIN sa donez sange”. Sloganul a fost ales intr-o maniera participativa dupa, intr-o duminica, pe grupul nostru de facebook pe care am solictat membrilor sa se implice in gasirea unei denumiri a campaniei. Imi aduc aminte ca au fost peste 30 de propuneri din care am facut o lista scurta de 9 propuneri pe care le-am supus votului membrilor castigatoarea fiind “Vin sa donez sange“.

Au fost multe propuneri haioase cum ar fi: “Hemoglobina pentru tescovina“, “Dai 450 si primesti 750, asta inseamna sa fii mafiot!“, “Daca tot bei ca un porc macar fa-i un pic de loc” etc.

Cert este ca intelepciunea multimii a functionat din nou si am ales un joc interesant  si decent de cuvinte: VIN…sa donez sange.

Am facut evenimentul, in a carui descriere  am explicat cat se poate de clar regulamentul campaniei oferind toate informatiile relevante despre actul donarii de sange. Textul  suna cam asa: “#VinPentruSange. Haideti cu mic cu mare, toti membrii comunitatii OSP sa donam sange, sa aratam ca ne pasa si ca suntem responsabili. Unde donati? Aici aveti un link cu toate centrele de recoltare in functie de locul unde va aflati:
http://doneazasange.ro/unde-pot-dona-sange/
Aceasta campanie face parte dintr-o serie de evenimente pe care le vom organiza la fiecare 6 luni.
Din considerente logistice, prezenta companie este gandita si organizata doar pentru Municipiul Bucuresti. Cei care doneaza in provincie si au drum in Bucuresti ne pot contacta cu carnetul de donator vizat si vor fi premiati pe loc.

Inainte de a dona, va invit sa studiati conditiile de admisibilitate pe care le gasiti accesand acest link:
http://doneazasange.ro/pentru-donatori/
sau
http://ctsbucuresti.ro/informeaza_te.html
Va rog sa le parcurgeti ca sa nu faceti drumul de pomana.
Fiecare membru care va dona sange va primi o sticla de Alira Vinul Tribun – vinul “vox populi”.
Premiul se va acorda pe loc la prezentarea vizei din carnetul de donator.
Cei care donati, faceti o poza carnetului de donator sau la Centrul de transfuzie al Municipiului Bucuresti, postati-o aici. Imediat va vom contacta si veti primi sticla de vin rosu “Alira Tribun”.
Invitati cat mai multa lume si dati share pe unde puteti evenimentului.
Multumim frumos!

PS: ATENTIE! Campania este adresata exclusiv membrilor comunității noastre. In alta ordine de idei, daca nu puteti dona, din varii motive, incercati sa gasiti un prieten sau un membru al familiei care poate. Efortul vostru poate salva o viata, este vorba doar de un exercitiu de responsabilitate civica si basca, mai esti si premiat cu o sticla de vin rosu premium. 😉

Dupa asta l-am rugat pe Cornel Fetcu sa ne ajute cu un cover la eveniment care sa fie cat mai sugestiv si pe care sa-l folosim si la coverul de grup si pagina de facebook.

Cover-ul facut de Cornel pentru eveniment si campania campania de donare de sange

Cover-ul facut de Cornel pentru eveniment si campania campania de donare de sange

Toate fiind stabilite am inceput campania pe data de 3 august.

Initial am cerut celor de la Alira sa ne trimita 3 cutii de vin rosu Tribun la mine la birou asta insemnand 18 sticle. M-am gandit ca daca am biroul langa Unirii imi va fi mai usor sa umblu dupa donatori pentru a-i premia sau lor le va fi mai usor sa ajunga la mine la birou tot pentru a fi premiati. Tot set-up-ul logistic l-am facut fiindca Alexandra imi spusese ca transportul vinului trebuie facut in anumite conditii, ca nu trebuie lasat in soare sau in temperaturi ridicate astfel ca nu puteam sa-mi burdusesc portbagajul cu sticle si cand mai posta vreun membru poza cu carnetul de donator sa ma intalnesc sa-i dau vinul “de la portbagaj”. Fiind vara temperatura in masina parcata ajunge si la 40 de grade asa ca am preferat sa-mi stabilesc un punct de distributie la mine la birou.

Donator de sange OSP

Donator de sange OSP

Campania a inceput sa se miste, membrii mergeau donau si postau poze cu carnetul de sanatate in cadrul evenimentului creat. Toate postarile relative la campania noastra au fost insotite de hashtag-ul #VINpentrusange, pentru o mai buna evidentiere a activitatii noastre.

Donator de sange OSP

Donator de sange OSP

In prima saptamana am avut 14 donatori, asa ca am sunat-o pe Alexandra ca vom mai avea nevoie de inca 3 cutii de sticle care sa fie livrate la noi la birou bucurandu-ne de mobilizarea de care au dat dovada membrii comunitatii.

Donatori...la datorie

Donatori…la datorie

Campania a fost un succes avand in vedere ca am inregistrat peste 40 de donatori. Campania nu a fost lipsita si de evenimente mai mult sau mai putin notabile cum ar fi conflictul dintre membrii comunitatii noastre si Centrul de transfuzie sanguina Bucuresti, derulat in exclusivitate pe pagina de facebook a institutiei. Cum s-a finalizat conflictul? Simplu, prin stergerea tuturor postarilor si a comentariilor membrilor nostri de catre administratorul paginii CTSB. Toata tarasenia a plecat de la un articol aparut in Libertatea (editia online) in care se discuta despre initiativa comunitatii “Oare sunt un porc?”, articolul a fost distribuit de Fundatia Donatorilor Benevoli de Sange pe pagina lor de facebook. La acest articol Doamna Director al CTSB, Doina Gosa, a comentat referindu-se la campania noastra cum ca se dezice de ea, cum ca ar fi sub demnitatea lor sa ofere alcool pentru donarea de sange si ca este un demers nelegal si neconform cu directivele europene in vigoare. Ceea ce m-a revoltat a fost imixtiunea doamnei respective in campania noastra, campanie privata, domestica, cum vreti sa-i spuneti, desfasurata doar in cadrul comunitatii. Mai mult decat atat, vinul pe care l-am oferit donatorilor, in toate nomenclatoarele europene alimentare este mentionat sau tratat ca aliment, in niciun caz ca alcool.

Donator de sange OSP

Donator de sange OSP

In fine, remarcabila a fost atitudinea celor din comunitatea care au comentat si combatut argumentele “strambe” si pline de generalitati frivole ale Centrului de Transfuzie Sanguina Bucuresti prin doamna director. Atitudinea membrilor OSP, rationala, fara insertii de mahala mi-a demoonstrat inca odata ca suntem o comunitate si ca membrii ei sunt persoane de calitate si civilizate.

Donator de sange OSP

Donator de sange OSP

Aceasta campanie a demonstrat ca oamenii care fac parte din comunitatea “Oare sunt un porc?” sunt responsabili civilmente si ca sunt capabili sa se mobilizeze si sa faca lucruri remarcabile si remarcate. Campania #VINpentrusange reprezinta inca o dovada a faptului ca societatea civila din Romania nu a murit si ca oamenii, motivati de o idee sau un proiect, pot face lucruri nemaipomenite fara sprijinul institutiilor publice.

11802697_582000418606763_8682856886881141954_o 11816270_582270358579769_6005618284900979999_o

Donator de sange OSP

Donator de sange OSP

Acesta este OSP, o adunatura de oameni liberi si veseli care isi doresc sa faca lucruri remarcabile si remarcate.

Sa fiti bine!

Hai cu Shareu'!
Da-mi niste stele!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

3 Comentarii

Poti lasa si tu un Comentariu folosind forma de mai jos.

  1. Marmota
    Posted on Reply

    Bravo, ma purcei 🙂 Eu sunt secretara unei asociatii de donatori benevoli din Franta si inteleg cat de important e demersul vostru, chit ca forma ar putea sa deranjeze pe ai mai habotnici.

Comenteaza daca te tine

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Newsletter

  • Aboneaza-te la Newsletterul nostru si primeste gratuit articolele pe email de indata ce apar pe blog.

Salvam Teatrul!

"Am nevoie de renovare, nu joc teatru!" - Teatrul Bazilescu

  • O campanie de responsabilizare sociala a comunitatii "Oare sunt un porc?"
  • Sign | Join

Comentarii Recente

[sc:index-extra]