Oare Sunt un Porc?

Troaca Comunitara

No menu assigned!

Comunitatea OSP, ieri si azi

Comunitatea OSPMintea de OsepistComunitatea OSP, ieri si azi

Comunitatea OSP, ieri si aziComunitatea OSP se schimba. Speram ca se schimba in bine. Schimbarea survine ca un efect firesc al interactiunilor pe care le-am avut in ultima perioada cu societatea, oameni, institutii, organizatii etc.

Cum se schimba Comunitatea OSP? In primul rand se schimba ca mod de organizare. Data de 15 martie 2016 reprezinta o borna de referinta in istoria comunitatii noastre, reprezinta primele alegeri libere in cadrul comunitatii. Este prima manifestare democratica intr-o adunatura, cum imi place mie sa ii spun, de oameni liberi si veseli. Ce alegem? Proiecte nu oameni. O sa va intrebati de ce aceasta abordare? De ce sa votam proiecte si nu oameni. Motivul este foarte simplu. Oamenii sunt expusi pacatului abuzului odata ce gusta din cupa puterii unei pozitii de conducere care ii diferentiaza de ceilalti membri.

In acelasi timp am ajuns la concluzia, in urma activitatii derulate in comunitatea noastra, ca cel mai “lipicios” ingredient , factorul coagulator, cel care ne aduna este apartenta la un proiect, este implicit sentimentul de utilitate pe care il putem avea implicandu-ne in proiecte sociale. Aceasta idee consideram ca reprezinta un punct de plecare intr-o odisee a revigorarii simtului civic, a revigorarii responsabilitatii sociale a fiecaruia dintre noi, a revigorarii noastre ca spirit si ca elemente sociale.

In contextul celor mentionate mai sus, am ajuns la concluzia absolut fireasca ca “adunatura” noastra trebuie sa genereze un spatiu in care lumea sa se regaseasca ca interes si in care membrii pot alege sa se implice voluntar intr-unul din proiectele derulate in cadrul Comunitatii OSP. Astfel s-a nascut conceptul de Comunitatea OSP – Comunitatea de proiecte.

Ideea alegerii de proiecte si desemnarii celor care au generat proiectele in pozitii de admin ai grupului noastru de facebook, trebuie sa motiveze si mai tare membrii latenti, membrii care nu se arata chiar daca si-ar dori sa participe la unul din proiectele noastre. Este, daca imi permiteti, o varianta de motivare a lor prin puterea exemplului celorlalti. E simplu, daca vezi ca se intampla lucruri, mai mult ca sigur vei iesi din anonimat si te vei implica in alte proiecte.

O alta modificare pe care am gandit-o este de cosmetizare a conceptului de “Oare sunt un porc?”. Astfel, ne-am gandt ca pentru interactiunile exterioare comunitatii noastre sa utilizam denumirea de “Oamenii sustin proiecte”, titulatura care pastreaza acronimul de OSP, un liant catre numele care ne-a consacrat si care ne defineste la nivel intern. Necesitatea identificarii unei atare solutii a aparut normal dupa ce am observat reticenta altor parteneri sociali de a se asocia cu noi. Am considerat oportun ca pentru public sa oferim un nume ingurgitabil, care sa ne pastreze acronimul ce releva adevarata noastra identitate, aceea de “Oare sunt un porc?”

Cert este ca aceste schimbari sunt menite sa ne faca mai buni, sa ne faca mai dezirabil de catre public si sa ne ofere perspectiva unei comunitati puternice, populata de oameni liberi si veseli, morali si perfect integrati social, care isi doresc sa faca lucruri remarcabile si remarcate.

Bine ati venit in Comunitatea OSP !

Comenteaza daca te tine

Your email address will not be published. Required fields are marked *

[sc:index-extra]